Kraków dla ciekawych: z wizytą na Wawelu

Kraków dla ciekawych: z wizytą na Wawelu

28 stycznia 2021 0 przez Admin

Wizyta na Wawelu dla wielu turystów jest wyjątkowym doświadczeniem oraz głównym celem wycieczki do Krakowa. Dlaczego? Bo to właśnie tu można ujrzeć tak cenne zabytki, jak słynna katedra czy Zamek Królewski, będący swego czasu siedzibą polskich władców. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii: Wawel i jego dzieje

Wawel to jedno z najważniejszych miejsc, jakimi może nas zadziwić Kraków. To niewielkie wzgórze przyciąga i ciekawymi zabytkami, i historią, która ściśle wiąże się z początkami państwa polskiego. Dowodami na długą historię tego miejsca są pozostałości przedromańskich budowli, dzięki którym naukowcom udało się zdobyć wiele cennych informacji na temat początków miasta Krakowa oraz osadnictwa na terenie wzgórza wawelskiego. W X wieku Wawel stał się miejscem ściśle związanym z dynastią Piastów, pełnił też rolę polskiej stolicy. Dopiero decyzja Zygmunta III Wazy, skutkiem której było przeniesienie stolicy do Warszawy, zadecydowała o opuszczeniu Krakowa przez polskich władców. Nie oznacza to jednak, że Zamkiem Królewskim na Wawelu przestano się interesować. Wprawdzie Austriacy w okresie zaborów urządzili tu sobie koszary, jednak już w początkach XX wieku podjęto kroki, dzięki którym królewska rezydencja mogła odzyskać piękny wygląd. Dzięki ciężkiej pracy historyków sztuki i konserwatorów, Zamek Królewski na Wawelu znów cieszy nasze oczy, a jako miejsce przechowywania wielu dzieł sztuki i cennych pamiątek narodowych, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i miłośników sztuki, i tych, których fascynują zagadki przeszłości. Co można tutaj zobaczyć?

Wawelskie wzgórze i jego największe atrakcje

Współczesny Wawel urzeka cennymi zabytkami, w gronie których na wyróżnienie szczególne zasługuje Zamek Królewski. Zachwyca on i pięknym dziedzińcem, i wspaniałymi wnętrzami, w gronie których znajdują się reprezentacyjne komnaty królewskie. Turystów zachwyca również tutejsza kolekcja arrasów oraz słynna Sala Senatorska, wielkich emocji dostarczyć może także wizyta w Skarbcu. Wawel to również jeden z najważniejszych w Polsce zabytków sakralnych. Jest nim katedra wawelska, którą w XIV wieku wzniesiono w miejscu poprzednich świątyń. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania katedry? Na piękne kaplice, wśród których wyróżnia się gotycka Kaplica Świętokrzyska, oraz na królewskie sarkofagi. Katedra znana jest też dzięki kryptom, w których można zobaczyć okazałe grobowce polskich władców oraz bohaterów narodowych. Wszystko to sprawia, że katedra na Wawelu jest miejscem przyciągającym tysiące turystów. Dla najmłodszych nie lada gratką będzie z kolei wizyta w Smoczej Jamie, której zwiedzanie można zakończyć spotkaniem ze słynnym Smokiem Wawelskim.

Kraków to wyjątkowe miasto, a wycieczki po jego terenie są wyjątkową lekcją historii. Tu niemal każda budowla zadziwia swą formą oraz dziejami, które z pewnością warto poznać. Atrakcje, z którymi można się spotkać podczas wizyty na Wawelu, zasługują tu na szczególne uznanie. Wszak to stąd przed wiekami kierowano krajem, to tu odbywały się wielkie koronacje oraz królewskie pogrzeby. Wawel jest zatem punktem wyjątkowym, a jego dziejom koniecznie trzeba poświęcić więcej uwagi.