Wigilia na Lubelszczyźnie taka sama, jak wszędzie, czy inna?

Wigilia na Lubelszczyźnie taka sama, jak wszędzie, czy inna?

28 stycznia 2021 0 przez Admin

Lubelszczyzna jest terenem leżącym w południowo-wschodniej Polsce, którego największym miastem i jednocześnie miastem wojewódzkim jest Lublin. A w dalszej kolejności pod względem wielkości są Siedlce, Puławy, Świdnik, Kraśnik, Łuków, Lubartów i jeszcze kilka innych mniejszych miast.

Zróżnicowanie Lubelszczyzny pod względem narodowościowym, etnicznym i wyznaniowym

Lubelszczyzna to region zróżnicowany pod względem narodowościowym. Według danych statystycznych oprócz zdecydowanej większości, jaką są Polacy teren ten zamieszkują także różne mniejszości narodowe i etniczne, jak mniejszość ukraińska, rosyjska, niemiecka, białoruska, żydowska, litewska, ormiańska, romska, słowacka, czeska, tatarska.
Ludność Lubelszczyzny jest także zróżnicowana pod względem wyznaniowym, lecz w przeważającej części jest to ludność wyznania Rzymskokatolickiego. Jest niewielka liczba osób wyznających Protestantyzm, Judaizm, a nawet Buddyzm i Islam. Jak i spora ilość ludzi wyznających Prawosławie. Jednak zdecydowana większość mieszkańców Lubelszczyzny to Katolicy, którzy podobnie, jak Prawosławni każdego roku przygotowują się do celebrowania Świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowania do kolacji wigilijnej

Wigilia choć nie jest Świętem, lecz mimo to jest dniem innym od wszystkich w roku i obchodzona jest wyjątkowo uroczyście. Jest dniem oczekiwania na narodzenia Pana Jezusa i dniem. Jest dniem, w którym należy spożyć uroczystą kolację zwaną wieczerzą wigilijną. Na ten dzień i na kolację wigilijną wielu z nas oczekuje cały rok.
Wigilia rozpoczyna się po zmroku, kiedy już wzejdzie pierwsza gwiazdka, której zazwyczaj dzieci skrzętnie wypatrują. W domach jest czyściutko i ciepło, choinka miga tysiącami światełek i rozpoczyna się magiczny czas.

Gospodynie domowe troją się i dwoją, aby na stole nie zabrakło postnych dań wigilijnych, których według tradycji ma być 12.
Bezwarunkowym obowiązkiem przed kolacją wigilijną jest nakrycie stołu białym obrusem, położenie sianka symbolizującego żłobek, oraz obecność Opłatka na stole, którym przed wieczerzą podzieli się rodzina i złoży sobie życzenia. Czasem siano znajduje się nie na stole w koszyczku, lecz pod obrusem podobnie, jaki opłatek i chleb, którym potem zostaną nakarmione domowe zwierzęta. Po Modlitwie wspólnej wznoszonej za żywych i zmarłych członków rodziny i po czytaniu fragmentu Pisma Świętego, o narodzenia Pana Jezusa następuje łamanie się opłatkiem i spożywanie kolacji wigilijnej.

Kolacja wigilijna

Na stole w regionie Lubelszczyzny nie może zabraknąć tradycyjnych, wigilijnych potraw, jak śledzi, karpia i innych ryb przyrządzanych na wszystkie możliwe sposoby. A także kompotu z suszonych owoców i oczywiście chleba. A to dopiero 4 potrawy, a ma być według tradycji przecież 12. A więc oprócz wymienionych na stole wigilijnym na Lubelszczyźnie znajdzie się też barszcz z uszkami, zupa grzybowa lub zupa rybna, pierogi z kapustą, kapusta z grzybami i grochem, gotowane ziemniaki do kapusty lub śledzia, kluski z makiem, kutia, racuchy z jabłkami. A bardzo często na stole pojawia się jeszcze więcej niż 12 potraw, bo nierzadko na stole goszczą też potrawy z kaszą, krokiety z kapustą i grzybami, sałatka warzywna, makowiec, owoce.

I po wigilii

Po kolacji wigilijnej wspólnie śpiewane są kolędy, a na końcu przychodzi Mikołaj i obdarowuje dzieci oraz pozostałych biesiadników prezentami. Słowo „Mikołaj” brzmi umownie, bo najczęściej prezenty nie wiadomo jakim sposobem znajdują się już pod choinką.
Przed północą wierni udają się do Kościoła na Pasterkę. Jest to Msza Święta odprawiana o północy poprzedzona Jutrznią. Jutrznia jest częścią Liturgii godzin odmawianą około wschodu słońca.