Lampka w piekarniku przestała się świecić. Jakie mogą być tego przyczyny?

Lampka w piekarniku przestała się świecić. Jakie mogą być tego przyczyny?

13 lutego 2021 Wyłączono przez Admin

Lampka piekarnika już się nie świeci, co utrudnia monitorowanie procesu pieczenia potraw. Wyjaśnimy przyczyny tej usterki i doradzimy jak ją rozwiązać

Lampa jest uszkodzona

Lampa oświetla wnętrze Twojego piekarnika. Możesz zajrzeć do wnętrza żarówki, aby sprawdzić, czy żarnik nie jest uszkodzony. Jeśli tak jest, należy wymienić ją na żarówkę przeznaczoną do konkretnego piekarnika. Żarówki te mają zwykle wygrawerowane 300° na podstawie. Jeśli nie wymienimy jej na odpowiednią żarówkę, przy następnym gotowaniu może się zepsuć.

Pamiętaj, że w piekarnikach nie stosuje się lampek oświetlenia LED. Nie są odporne na temperaturę i warunki jaka panuje w piekarniku.

Zepsuty styk w kontakcie

Gniazdo lampy umożliwia kontakt żarówki z prądem. Żarówka może mieć zepsuty kontakt i przestać świecić. Jeśli tak jest, można to sprawdzić multimetrem podłączając dwie końcówki testera do zacisków gniazda i sprawdzając, czy obecne jest napięcie 230 V. Zalecamy używanie rękawic izolacyjnych podczas sprawdzania napięcia prądu na gnieździe lampy, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem. Jeśli lampa jest nowa i prąd jest obecny, ale nie włącza się, może być konieczna wymiana gniazda lampy.

Blokada drzwi niesprawna

Blokada drzwi służy do blokowania drzwi i sygnalizuje za pomocą małego przełącznika, że drzwi są otwarte lub zamknięte. Jeżeli zamek jest uszkodzony i nie zatrzaskuje się przy otwartych drzwiach, światło nie będzie mogło się zapalić. Możesz sprawdzić status blokady, zazwyczaj znajduje się on pod panelem sterowania. Palec kontaktowy na drzwiach może być wygięty lub złamany. Możesz przetestować przełącznik za panelem przednim za pomocą multimetru i sprawdzić, czy pomieszczenie jest czyste, gdy go obsługujesz.

Termostat bezpieczeństwa uszkodzony

Termostat bezpieczeństwa zapobiega przegrzaniu piekarnika. Jeśli jest uszkodzony, piekarnik nie włączy się, podobnie jak lampka. Termostat może zostać uruchomiony z następujących powodów: wentylator chłodzący, termostat lub czujnik są uszkodzone. Niektóre termostaty bezpieczeństwa można zresetować (mały przycisk na górze lub włożyć spinacz do papieru w otwór w środku). Stan termostatu bezpieczeństwa można również sprawdzić za pomocą multimetru. Odłącz wszystkie złącza i przyłóż dwie sondy testera do każdego zacisku termostatu, aby sprawdzić, czy jest ciągłość (musisz uzyskać wartość). Jeśli wartość jest równa zero, należy go wymienić.

Uszkodzony przełącznik programów

Przełącznik programowy umożliwia zasilanie rezystorów, ale również lampy. Czasami zdarza się, że z czasem styki elektryczne ulegają uszkodzeniu i nie przepuszczają już prądu. W takim przypadku lampa nie może zostać włączona. Można nim sterować, znajduje się on w przedłużeniu pokrętła wyboru programów za panelem sterowania. Uskoki są często widoczne gołym okiem. Można również użyć multimetru, aby sprawdzić, czy wszystkie styki są włączone, gdy są aktywowane.

Poluzowany blok zacisków elektrycznych

Zacisk umożliwia podłączenie piekarnika do instalacji elektrycznej. Znajduje się on z tyłu piekarnika. Jeśli jest poluzowana, stopiona lub jeden z przewodów doprowadzających zasilanie do lampy jest uszkodzony, piekarnik nie będzie mógł się zapalić, a tym samym nie będzie mógł świecić. Możesz ponownie dokręcić kostkę zaciskową, jeśli nadal nie będzie działać, będziesz musiał ją wymienić.

Uszkodzone przewody elektryczne

Przewody elektryczne, które łączą wszystkie elementy funkcjonalne urządzenia, mają złącze na każdym końcu, który może być uszkodzony z powodu ogrzewania prądu elektrycznego, albo mechanicznie, jeśli przewody są zgięte, wygięte lub cięte. W takim przypadku piec nie będzie się zapalał. Można sprawdzić przewody elektryczne, znajdują się one za korpusem piekarnika. Jeśli są zużyte, trzeba będzie to zobaczyć gołym okiem.

Płytka elektroniczna uszkodzona

Karta elektroniczna umożliwia zarządzanie wszystkimi funkcjami piekarnika (silnik obrotowy, element grzejny, lampa oświetleniowa). Jeżeli wszystkie elementy zostały sprawdzone i napięcie 230 V dociera do płytki elektronicznej, a problem nadal występuje, może być konieczna wymiana płytki. Może się zdarzyć, że przewody elektryczne utkną i dotkną karoserii, a w efekcie uszkodzą element zasilający lampę. Płytkę można wymienić samodzielnie lub zlecić to serwisantowi autoryzowanemu przez producenta.

Więcej oświetleniu i doborze lampek LED znajdziesz w artykule jaki rodzaj led wybrać. To bardziej techniczne zagadnienie odnośnie światła, które możesz uzyskać łącząc taśmy led z zasilaczem.