Rynek akademicki w Krakowie — dlaczego Kraków przyciąga studentów?

Rynek akademicki w Krakowie — dlaczego Kraków przyciąga studentów?

7 lutego 2022 Wyłączono przez Admin

Kraków w każdym słowa znaczeniu zasługuje na miano stolicy Małopolski. To historyczne miasto nad Wisłą. Dawniej siedziba władców Polski. Z czasem Kraków stracił na prestiżu na rzecz Warszawy. To jednak pozwoliło miastu odetchnąć i rozwijać się w swoim tempie. Kraków jest ważnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski. Skupia się tu także ruch turystyczny z całej Europy. Miasto upodobali sobie Brytyjczycy. Rocznie do grodu Smoka Wawelskiego ściągają setki tysięcy turystów. Kraków słynie także z uczelni. W mieście tym znajduje się znany w świecie Uniwersytet Jagielloński. Nie mniej uznaną jest Akademia Górniczo Hutnicza. Słynne w Polsce są Uniwersytety Pedagogiczny i Ekonomiczny. Studenci na stałe wpisali się już w klimat Krakowa. Na uczelnie przyjeżdżają także mieszkańcy innych miast. Liczą oni na dobre wykształcenie. W trakcie nauki zwracają też uwagę na możliwości utrzymania się. Wielu z nich obok nauki podejmuje tu także pracę. Kraków z pewnością jest miastem stworzonym dla studentów!

Kraków — akademickie miasto możliwości

Studenci w Krakowie nie mogą narzekać na problemy z pracą. Wynika tak z ilości ogłoszeń rekrutacyjnych kierowanych do młodego pokolenia. Na popularne zawody w Krakowie wskazują oferty pracy. Wiele z nich udaje się pogodzić ze studiami dziennymi i zaocznymi. Daje to możliwość dopasowania grafiku lub praca w weekendy. To duży atut w pracy dla studenta. Najwięcej ogłoszeń o pracę dla nich pochodzi z sektora handlu. Tu nieustannie potrzebni są pracownicy do wykładania towaru lub obsługi kasy. Na zatrudnienie można liczyć też w magazynach i w firmach transportowych. Studenci z prawem jazdy znajdą też zajęcie jako kierowca. To najprostsze prace, które pozwalają studentom odnaleźć się na rynku pracy. Nie zawsze są zgodne z przyszłą specjalizacją. Na początku najważniejsze jest bowiem dopasowanie pracy do trybu nauki. Po zakończeniu studiów można oczekiwać nieco więcej.

Praca dla absolwentów szkół w Krakowie

Na jaką pracę mogą liczyć absolwenci szkół i uczelni wyższych w Krakowie? Wybór wśród ogłoszeń o nabór jest naprawdę duży. Na pracę od ręki, także do przyuczenia mogą liczyć pracownicy fizyczni. Na szybkie zatrudnienie w Krakowie mogą liczyć:

  • pracownicy budowlani;
  • spawacze,
  • mechanicy;
  • ślusarze;
  • kierowcy samochodów ciężarowych.

Pracę znajdą też młodzi inżynierowie. Znajdą oni pracę przy nowoczesnych systemach zasilania. Wiele ofert pracy pochodzi z obszarów fotowoltaiki i produkcji zielonej energii. Zarówno studenci, jak i absolwenci uczelni kuszeni są pracą w IT.

Kraków — dobra praca w IT dla studentów i absolwentów

Kraków jest także miastem przyjaznym dla biznesu. Swoją siedzibę mają tu znane polskie i zagraniczne marki. Nie bez znaczenia jest tu właśnie akademicki charakter miasta. Wielu pracodawców liczy na możliwość zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni. Firmy organizują staże wdrażające do pracy zawodowej. Zatrudnienie znajdą tu przedstawiciele różnych kierunków. Rekrutacje prowadzone są zarówno w obsłudze klienta, jak i administracji. Dużą część ofert pracy stanowią ogłoszenia z branży IT. To sektor, w którym można liczyć na wyjątkowo dobre zarobki. Zależą one jednak w głównej mierze od umiejętności i doświadczenia. Warto więc korzystać ze staży. Często firmy proponują kandydatom kontynuację pracy po ukończeniu nauki. Rosną wtedy możliwości awansu i związane z tym zarobki. A te nie są niskie. Branża IT wciąż należy do jednej z najlepiej opłacanych w kraju. Nie dziwi zatem zainteresowanie nią wśród studentów i absolwentów uczelni. Kto zatem może liczyć na szybkie zatrudnienie w branży IT w Krakowie?

Tester manualny — oferty pracy nie tylko w Krakowie

Tester manualny to praca ocierająca się o branżę IT. Nie wymaga dużego doświadczenia. Opiera się bowiem na doskonałym poznaniu i testowaniu aplikacji. Tester manualny przewiduje i tworzy scenariusze działania aplikacji. Wykonuje często skomplikowane i sprzeczne działania. Wyszukuje błędy i nieprawidłowości w funkcjonalności aplikacji. Praca tylko z pozoru jest nudna. Rozumiejąc produkt, tester manualny potrafi czerpać z niej satysfakcję. Od jego kreatywności zależy jakość finalnego produktu. To praca wymagająca wielu analiz i powtarzalnych działań. Pozwala zrozumieć strukturę i sposób działania aplikacji. Jest prostym sposobem na zatrudnienie w trakcie nauki. Dla niektórych praca testera manualnego jest pierwszym krokiem stawianym w karierze w branży IT. Jest dobrym startem dla programistów.

Praca dla programisty

Praca dla programisty w Krakowie stoi otworem. Jak i w pozostałych regionach kraju, tak i tu brakuje pracowników. Branża IT chętnie zatrudnia absolwentów i osoby z doświadczeniem. Od niego uzależnione są zarobki. A te potrafią zaskoczyć. Praca programisty należy do najlepiej opłacanych. W branży można liczyć na zarobki miesięczne grubo przekraczające 25 000 złotych. Na takie kwoty mogą liczyć doświadczeni pracownicy. Jednak i Juniorzy znajdą w branży IT ciekawe propozycje zatrudnienia. Poszukiwani są zwłaszcza specjaliści od Javy i PHP. Tu nawet Junior może liczyć na niezłe zarobki. W miarę nabywania doświadczenia pułap 10 000 złotych jest jedynie kwestią czasu.

Specjalista sprzedaży i obsługi klienta w IT

Specjalista sprzedaży i obsługi klienta to niekiedy jedna i ta sama osoba. W wielu firmach są to jednak oddzielne stanowiska. Wszystko zależy tu od charakteru pracy. Wiele ogłoszeń rekrutacyjnych pochodzi tu bowiem z sektora handlu internetowego. Poszukiwani są tu specjaliści wielu branż. Począwszy od sprzedaży, na marketingu kończąc. Sukces sklepów internetowych przypieczętowała pandemia COVID-19. Stąd i ogromne zapotrzebowanie na pracowników w sektorze e-commerce. Zatrudnienie znajdą tu specjaliści sprzedaży i obsługi klienta, jak i marketingowcy oraz administratorzy systemów. Sprzedaż w branży IT wiąże się też z usługami. Coraz więcej firm oferuje bowiem rozwiązania w formie online. Przykładem jest tu branża ubezpieczeniowa, czy turystyczna. Tu zatrudnienie w branży IT znajdą nie tylko programiści. Często poszukiwani są bowiem specjaliści lub absolwenci konkretnych kierunków.