Ubrania z włókna konopnego – czy to ma przyszłość? (zaplecze)
30 maja 2022Konopie wkraczają coraz pewniej na rynek kosmetyczny, spożywczy, przemysłowy. Konopie siewne to źródło cennych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów. Pozyskiwane z tego gatunku konopi nasiona, olej, olejki stają się składnikiem zdrowej żywności (Superfoods), naturalnych kosmetyków i suplementów o prozdrowotnym profilu. Konopie siewne odzyskują dobrą sławę, po latach wychodzą z cienia, i coraz więcej gospodarstw rolnych jest zainteresowanych ich uprawą. Ciekawą opcją, coraz częściej pojawiającą się na rynku, jest odzież szyta z konopnych włókien. Czy ubrania konopne mają szansę zaistnieć na modowym rynku?
Jak i z czego powstaje materiał konopny?
Zanim z konopi uzyska się konopny materiał, mija wiele czasu. Ale wydaje się, że warto podjąć ten trud, ponieważ ubrania z konopi nie są już czymś dziwnym lub rzadkim. Wpisując hasło w wyszukiwarkę otrzymamy listę firm, które w ofercie mają takie produkty.
Ubrania konopne powstają z włókien pozyskiwanych z konopi siewnych – gatunku legalnego, który każdy rolnik (po uzyskaniu zezwolenia) może uprawiać.
Najpierw konopie muszą urosnąć zdrowe i mocne, a to wymaga bez wątpienia wiele wysiłku ze strony hodowcy. Kiedy nadchodzi czas zbiorów, rozpoczyna się historia konopnego ubrania…
Konopie trzeba zebrać (ściąć) i wysuszyć. Kiedy ten etap zostaje zakończony, nastaje ważny moment całej operacji, oddzielenie włókien. Proces ten przebiega z etapami : roszenie, łamanie, czesanie. Kwestią najistotniejszą jest odseparowanie słomy od zdrewniałej części łodygi, mówiąc najprościej, oraz wyczesanie włókien, by oczyścić je z zanieczyszczeń. Finalnie włókna są nawijane na szpulki.
Produkcja materiału konopnego jest ekologiczna – bardziej niż bawełny – używa się dużo mniej wody do produkcji ubrań z konopi. To produkcja w nurcie zero waste. Świadomość ludzi rośnie, dlatego też wykorzystuje się każdą część konopi, od nasion po łodygi i liście. W ostatnich latach doceniono potencjał konopi, słusznie. Dlatego też produkcja ekologicznych ubrań wpisuje się doskonale w światowe trendy dbałości o środowisko.
Zalety ubrań konopnych. Czy mają też wady?
Ci, którzy już mają w swojej szafie ubrania z konopi, zachwalają ich właściwości, np. termoizolacyjne – chronią przed chłodem zimą, a latem dają przyjemne uczucie chłodu. Nie pocimy się też tak mocno, jak w sztucznych włóknach. Tkanina konopna pochłania wilgoć.
https://hemplo.pl/konopie/siewne-wlokniste/ubrania-i-tkaniny/
Jakie zalety jeszcze warto wymienić:
- ubrania konopne są wytrzymałe,
- wykazują profil antyalergiczny, nie powodują podrażnień skóry,
- mają właściwości przeciwbakteryjne,
- ładnie trzymają kolor,
- zachowują kształt,
- robią się coraz bardziej miękkie z każdym kolejnym praniem – dotykając nowych ubrań konopnych wyczujemy delikatną szorstkość surowca, ale z czasem materiał stanie się miękki.
Co znajdziemy wśród oferty odzieży szytej z konopi – Hemplo zrobiło przegląd marek i sklepów. Oto co możesz kupić:
- kombinezony,
- płaszcze/ narzutki,
- sukienki,
- spódnice,
- spodnie,
- bluzki/ topy,
- bokserki męskie,
- czapki,
- koszulki/ t-shirt,
- koszule,
- szorty,
- bluzy,
- marynarki.
Wybór jest duży, również w wersji unisex. W stonowanej kolorystyce barw natury – beż, ecru, szarość, odcienie brązu czy nawet czerni. W wersji na weekendowy wypad za miasto po eleganckie marynarki na służbowe spotkanie.
Dlaczego warto postawić na ubrania z konopi?
Wydaje się, że rosnąca świadomość konsumentów powoduje, że coraz częściej stawiamy na ubrania doskonałej jakości, które posłużą nam na lata. Produkowane w ekologiczny sposób, z naturalnych surowców. I chociaż wysoka cena konopnej odzieży (np. letni płaszcz/ narzutka 350 zł, koszula 330 zł) może być argumentem na nie, warto postawić na takie ubrania. Przede wszystkim dlatego, że są komfortowe w noszeniu, nie odkształcają się, będziemy je nosić wiele lat.
Ponadto odzież konopna wykazuje właściwości antyalergiczne, ponieważ do uprawy nie używa się środków chemicznych. Ubrania powstają z naturalnych, czystych konopnych włókien. Do tego coraz szersza oferta wzorów oferuje każdemu zainteresowanemu klientowi duży wybór. Komfort noszenia, wysoka jakość i trwałość konopnych ubrań są ich wielką zaletą.
Sprawdź również:
Czy wiesz, że popularna sieciówka H&M ma również w swojej ofercie ubrania szyte z materiału konopnego – np. widoczne na zdjęciu szorty, mające w składzie 71% konopi. Konopna moda otwiera się na coraz większą grupę klientów.