Teka 26-27

Okładka Pressji

„Posteuropa” – tak nazywamy formację, która powstała na gruzach oświeceniowego projektu, mającego zastąpić na naszym kontynencie chrześcijaństwo. Formacja ta faktycznie nie jest może chrześcijańska, nie jest też jednak sekularna. Posteuropa jest przede wszystkim heterogeniczna. Omawiamy europejską różnorodność na poziomie geograficznym (Witold Wilczyński), instytucjonalnym (Krzysztof Szczerski), dyskursywnym (Wojciech Czabanowski, Piotr Sawczyński) i symbolicznym (Wojciech Łysek). Skoro Posteuropa nie jest jednolicie sekularna i oświeceniowa, to jak powinniśmy się w niej urządzić? Należy najpierw zadomowić się w tym kryształowym pałacu (Karol Wilczyński) i rozpocząć powolny marsz przez instytucje (Paweł Rojek). Nie jest to oczywiście proste, jak pokazuje głośny przed laty przypadek  Buttiglionego (Błażej Skrzypulec), jednak jeśli nie podejmiemy gry o Europę, niechybnie zginiemy (Grzegorz Lewicki). Zawsze możemy też liczyć na pomoc sługi Bożego Roberta Schumana (Paweł Kostecki). Prócz tego w Krakowskim Kredensie przedstawiamy detektywistyczną opowieść o pobycie Włodzimierza Sołowjowa w Krakowie, publikujemy wywiad o Norwidzie, eseje o Szekspirze i Ziemkiewiczu oraz bloki tekstów o granicach twórczości artystycznej, kulturze pamięci, środkowoeuropejskich think-tankach i filozofii rosyjskiej. W Repressjach dyskusja o tece papieskiej, w Kompressjach recenzje książek, a w Perssykopie omówienia czasopism. 

NAKŁAD WYCZERPANY

Teka niedostępna

Spis treści:

Chrześcijańska Posteuropa?     Pobierz plik

 

Jak Polacy powinni postępować w UE? Tak jak KOR w PRL. Tworzyć komitety, a nie palić je, korzystać ze swoich praw, nie dać się zastraszyć.

Krzysztof Mazur     Jan Maciejewski    

Europa: geograficzna wspólnota ducha     Pobierz plik

 

Europa to nie kontynent, lecz cywilizacja i region. Skąd bierze się jej zróżnicowanie? Z równoleżnikowego ułożenia pasm górskich, bliskości wód wnikających w głąb lądu i łagodzącego wpływu Prądu Zatokowego.

Witold Wilczyński    

Wewnętrzna sprzeczność jako istota integracji europejskiej     Pobierz plik

 

Współczesna Unia to oksymoroniczny twór, w którym przestały funkcjonować prawa klasycznej logiki. To jednak nie słabość, lecz siła Europy. Musimy nauczyć się w niej funkcjonować. 

Krzysztof Szczerski    

Europejska dialektyka     Pobierz plik

 

Nie ma jednej debaty o tożsamości europejskiej. Toczy się ona aż na pięciu poziomach: wyznaniowym, religijnym, sekularnym, formalnym i wreszcie queerowym. Chrześcijaństwu zagrażają islam, New Age i sekularyzm, a nie formalizm polityczny i queer.

Wojciech Czabanowski    

Jak pogodzić się z religią?     Pobierz plik

 

Demokracja liberalna obmyśla, co począć z religiami, których nie udało się wyeliminować ze sfery publicznej. Dochodzić z nimi do konsensu czy raczej dopuszczać do agonu? Jedno jest pewne: oba modele mają wyraźnie postsekularny charakter. Możemy odetchnąć z ulgą. 

Piotr Sawczyński    

Wieniec z gwiazd dwunastu     Pobierz plik

 

Posteuropejską niespójność widać nawet w symbolice. Ta flaga… Co to w ogóle jest? Wieniec apokaliptycznej niewiasty (Ap 12: 1), dwanaście znaków zodiaku czy tarcza zegara?

Wojciech Łysek    

Katedra, sześcian i kryształ     Pobierz plik

 

UE nie jest ani katedrą, ani sześcianem z sugestywnej metafory George’a Weigela (2005). To raczej kryształowy pałac (Sloterdijk 2011), którego nie powinniśmy zbyt pochopnie obrzucać kamieniami.

Karol Wilczyński    

Zemsta Papieża     Pobierz plik

 

Socjologiczny i teologiczny komentarz do programu rechrystianizacji Europy sformułowanego przez Jana Pawła II (2003). Papież proponował strategię oddolną, wewnętrzną i salinarną.

Paweł Rojek    

Chrześcijańskie strategie w UE     Pobierz plik

 

Pamiętacie przypadek Rocco Buttiglionego? Wynika z niego, że chrześcijanie powinni uciekać do przodu i forsować formalizm polityczny.

Błażej Skrzypulec    

Gra w Europę     Pobierz plik

 

Unia to wielka arena, na której toczy się walka między memami. Co zrobić, by nasze memy wygrały? To proste: działać społecznie, zarabiać i wychowywać dzieci.

Grzegorz Lewicki    

Robercie Schumanie, módl się za nami!     Pobierz plik

 

Modliliście się kiedyś za wstawiennictwem Sługi Bożego Ojca Europy? Paweł Kostecki przedstawia sylwetkę tego dzielnego człowieka, który wszedł w tryby europejskiej polityki i jakoś dał sobie radę.

Paweł Kostecki    

W Krakowie żyłem bezładne, choć cnotliwie. Tajemnica krakowskiej sprawy Sołowjowa     Pobierz plik

 

Gdzie się zatrzymał? Z kim się spotykał? Kim był jego tajemniczy bratanek? Współczesny rosyjski filozof na tropie swojego rodaka sprzed stu lat.

Wiaczesław I. Moisiejew    

Wiersze (II)     Pobierz plik

 

Druga część wyboru wierszy warszawskiego poety i finansisty.

Zdzisław Mikłaszewicz    

Kultura to prawo narodu do istnienia. Z Profesorem Markiem Busiem rozmawia Marta Kwaśnicka     Pobierz plik

 

Trzeci wywiad z romantycznej serii, która dotąd ukazywała się w piśmie „Czterdzieści i Cztery”. Tym razem krakowski literaturoznawca opowiada o Norwidzie, autorze „Promethidionów, Zwolonów i innych andronów”.

Marek Buś     Marta Kwaśnicka    

Szekspir i sekularyzacja     Pobierz plik

 

Brawurowa interpretacja Ryszarda II przez pryzmat teorii Charlesa Taylora (2007) i Ernsta Kantorowicza (2007).

Paweł Grad    

Mój Zgred     Pobierz plik

 

Czytaliście już najnowszą powieść Rafała Ziemkiewicza? Saulski, wielki miłośnik „Ziemniaka”, radzi, by zajrzeć raczej do którejś z jego wcześniejszych książek. Zgred nie bardzo mu się udał.

Arkady Saulski    

Człowiek pogryzł psa     Pobierz plik

 

Niby dlaczego artysta ma cieszyć się szczególnymi przywilejami? Kantowska formuła geniusza, któremu rzekomo wolno więcej, już dawno została skompromitowana. Precz z „wolnością artystyczną”!

Łukasz Białkowsk    

Prawo wobec twórczości artystycznej     Pobierz plik

 

Analiza kontrowersyjnych spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To wcale nie jest tak, że Strasburg zawsze broni gorszycieli.

Ireneusz C. Kamiński    

Kościół, LIPA i artyści     Pobierz plik

 

LIPA to po prostu liberalizm + intelektualizm + progresizm. Skrzypulec krytycznie omawia książkę Cezarego Kościelniaka (2010) o nowych krytykach Kościoła.

Błażej Skrzypulec    

Kultura pamięci, tożsamość Małopolski     Pobierz plik

 

Głośne wystąpienie Wojewody Małopolskiego inaugurujące Program. Pamięć o Janie Pawle II i Solidarności wzmacnia nasz kapitał społeczny i pomaga reformować kraj. 

Stanisław Kracik    

Kultura pamięci i wychowanie patriotyczne     Pobierz plik

 

Jeden z twórców koncepcji kultury pamięci wyjaśnia, czym różni się ona od polityki historycznej, i opowiada o osiągnięciach małopolskiego Programu.

Wojciech Baliński    

Potrzebujemy nowego święta     Pobierz plik

 

Poszukujemy punktu podparcia, by poruszyć ziemię. Takim punktem może być 10 czerwca, dzień w którym Papież bierzmował na Błoniach nasze dzieje.

Andrzej Madej    

Kłopoty szkół z patronami     Pobierz plik

 

Dyrektorzy szkół często nie rozumieją, jak ważną rolę wychowawczą może odgrywać patron szkoły. Trudno się jednak temu dziwić, skoro w III RP przez lata świadomie lekceważono wspólną pamięć.

Jerzy Lackowski    

Świnie i myszy w Fabryce Schindlera     Pobierz plik

 

Ostra krytyka ekspozycji Muzeum Historii Miasta Krakowa. Jej autorzy, świadomie lub nie, wspierają najgorsze stereotypy o Polakach.

Andrzej Nowak    

Kraków czasu okupacji na Lipowej 4     Pobierz plik

 

Przedstawiciel Muzeum broni twórców wystawy w Fabryce Schindlera przed krytyką Profesora Nowaka. Ich celem nie była walka ze stereotypami, lecz upamiętnienie ofiar.

Jacek Salwińsk    

Halo! Ktoś za to płaci!     Pobierz plik

 

Wykładowcy i studenci nauk społecznych muszą w końcu zrozumieć, że powinni przynosić jakieś pożytki społeczeństwu. Niech naukowcy prowadzą badania społeczne, zakładają spółki, tworzą think tanki lub chociaż bawią się klockami Lego-Logos.

Wojciech Przybylski    

Nézőpont Intézet     Pobierz plik

 

Fascynująca opowieść o Agostonie Mrázu, młodym doktorancie nauk politycznych, który utorował Viktorowi Orbanowi drogę do władzy.

Wojciech Przybylski    

Instytut Sobieskiego     Pobierz plik

 

Nie mniej ciekawa historia Jana Filipa Staniłki, młodego doktoranta filozofii, wieloletniego redaktora „Pressji”, na razie bez szczęśliwego zakończenia.

Monika Sitarz    

Obrona geocentryzmu     Pobierz plik

 

Szokująca rehabilitacja kosmologii Ptolemeusza za pomocą współczesnej fizyki. Florenski opublikował ten tekst bez cenzury w 1922 roku i zaraz potem trafił do łagru. Do tego tekstu odwołują się dalej Michael Hagemeister i Jelena Twierdisłowa.

Paweł Florenski    

Rosyjscy myśliciele i Europa dziś     Pobierz plik

 

Programowe wystąpienie znawcy myśli rosyjskiej z Grenady. Rosyjscy filozofowie z przełomu XIX i XX wieku mogą pomóc współczesnej Europie, a ich myśl jest podobna do współczesnej Radykalnej Ortodoksji.

Artur Mrówczyński-Van Allen    

Nowe średniowiecze Pawła Florenskiego     Pobierz plik

 

Głośny artykuł niemieckiego slawisty. Nie ma się co tak zachwycać Florenskim. Był to wstecznik, przeciwnik Kanta, a na dodatek straszliwy antysemita.

Michael Hagemeister    

Blask prawdy. Poezja Jana Pawła II i prawosławie (2)     Pobierz plik

 

Druga część erudycyjnego eseju, w którym autorka, tłumaczka Jana Pawła II na rosyjski, wskazuje na podobieństwo myśli poety Karola Wojtyła, uczonego Pawła Florenskiego i wizjonera Daniiła Andriejewa.

Jelena Twierdisłowa    

Król nie umiera nigdy!     Pobierz plik

 

Dwaj młodzi warszawscy krytycy atakują redakcję „Pressji”.

Paweł Grad     Mikołaj Firlej    

Karol, król który pozostał prorokiem     Pobierz plik

 

Dwaj młodzi krakowscy redaktorzy odpowiadają młodym warszawskim krytykom.

Karol Wilczyński     Jędrzej Grodniewicz    

Czego nie dostrzegli wigowie?     Pobierz plik

 

Odpowiedź na odpowiedź Zabdyr-Jamroza na krytykę Musiewicza. Poszło o artykuł z 14. teki „Pressji” (Zabdyr-Jamróz 2008).

Piotr Musiewicz    

Chwalebna Rewolucja i liberalny konsens     Pobierz plik

 

Chwalebne zakończenie trzymającej w napięciu dyskusji. Panowie nie doszli do konsensu.

Michał Zabdyr-Jamróz    

J. Kłoczowski, Nasza tysiącletnia Europa     Pobierz plik

Łukasz Jasina    

H. Grzymała-Moszczyńska, A. Kwiatkowska, J. Roszak (red.), Drogi i rozdroża. Migracje Polaków     Pobierz plik

Rafał Cekiera    

K. Marulewska (red.), Teoria i praktyka polityczna Marka     Pobierz plik

Karol Wilczyński    

M. Tracz-Tryniecki, Myśl polityczna i prawna Alexisa de Tocqueville     Pobierz plik

Mateusz Kędzierski    

S. Ber Stambler, F. Memches, Ekonomia w judaizmie     Pobierz plik

Stanisław Ruczaj    

P. Sikora, Logos niepojęty     Pobierz plik

Paweł Rojek    

S. Cat-Mackiewicz, Polityka Becka     Pobierz plik

Łukasz Miłek    

Z. Wojnarowski, Miraż     Pobierz plik

Adam Leszkiewicz    

„Arcana” 2011, nr 101     Pobierz plik

Adam Leszkiewicz    

„Fronda” 2011, nr 60     Pobierz plik

Sebastian Gałecki    

„Krytyka Polityczna” 2011, nr 27-28     Pobierz plik

Jan Maciejewski    

„Liberte!” 2011, nr 9     Pobierz plik

Karol Wilczyński    

„Literatura na świecie” 2011, nr 7–8     Pobierz plik

Adam Leszkiewicz    

„Nowe Państwo” 2011, nr 10     Pobierz plik

Bartłomiej Malik    

„Nowy Prometeusz” 2011, nr 1     Pobierz plik

Bartłomiej Malik    

Pokalanie (2)     Pobierz plik

 

Biegający po lesie patriotyczny dresiarz spotyka sportowców. Zaskakujący komentarz do poprzedniej teki „Pressji” I <3 Lewica.

Greg Levitz    

Ju-651 opowiada (5)     Pobierz plik

 

Dalszy ciąg łagrowych wspomnień emeryta ze Słupska.

Tadeusz Pietkiewicz    

Bibliografia P 26-27     Pobierz plik

Redakcja    

Biografia P 26-27     Pobierz plik

Redakcja    

Summary P 26-27     Pobierz plik

Grzegorz Lewicki